
Веолия получи зелена светлина от Столична община за изграждане на 2 малки ВЕЦ-а
Кметът на София Васил Терзиев и регионалният директор на „Веолия“за България, Гърция и Албания Франсоа Деберг подписаха меморандум за сътрудничество за изграждане на малки водноелектрически централи (МВЕЦ) по довеждащите водопроводи на София.
Подписването на меморандума стана факт след създаване на работна група относно проучване на възможността за реализация на проекта и решение на Столичния общински съвет. На събитието присъстваха и проф. Вили Лилков, председател на работната група, Александър Александров, председател на Комисията по инженерна инфраструктура към СОС и общинският съветник Грети Стефанова.
„Нашата цел е да работим последователно за това София да се превърне в устойчив, енергоефективен и модерен европейски град. Един от ключовите приоритети в нашата визия за развитие е използването на възобновяеми енергийни източници. Затова сред важните направления, по които работим, са изграждането на малки водноелектрически централи, които ще позволят на града ни да произвежда чиста електроенергия локално – с грижа за природата“, каза кметът Васил Терзиев.
Подобни съоръжения не само ще допринесат за намаляване на въглеродния отпечатък на столицата, но и подобряват ефикасното управление на водните ресурси. С този тип проекти София прави важна стъпка към енергийна независимост, постигане за целите за климатична неутралност на града, част от инициативата NET Zero Cities за намаляване на въглеродния отпечатък на територията на Столична община чрез изпълнение на проекти за производство на енергия от възобновяеми източници.
“Проектът е пример за това как може да се оползотворява максимално съществуващата инфраструктура, за да се произвежда чиста енергия. След въвеждането в експлоатация, централите ще произвеждат близо 12 ГВт/ч възобновяема енергия годишно, което ще помогне да спестяваме допълнително над 8000 тона CO 2 емисии всяка година. Споразумението отговаря напълно на поетите ангажименти на София за климатична неутралност и участието на Веолия в инициативата „Net Zero Cities“”, заяви след подписването г-н Деберг. Инвестицията на Софийска вода в минивецове е поредна стъпка в глобалната стратегия на Веолия Green Up и голямата цел да ускори екологичната трансформация. В тази рамка Групата предвижда 150 млн. евро инвестиции до 2027 г. за производство на повече зелена енергия и намаляване на енергийното ни потребление. Всички компании в Групата на "Веолия", каквато е и Софийска вода АД, допринасят за изпълнението на тази цел на регионално ниво. В голямата картина България вече утвърди приноса си към екологичната трансформация със Софийската пречиствателна станция за отпадъчни води в Кубратово, която е енергийно независима от 2015 г. и произвежда биогаз от утайките, отделяни при пречистването на водата. Това спестява средно 70 000 т въглеродни емисии (CO 2 ) годишно. Още 8000 тона емисии годишно могат да бъдат спестени чрез производството на енергия от двата малки ВЕЦ-а. Предстои и изграждане на бъдеща соларна централа, с която “Софийска вода”, част от Веолия, ще стане първото енергийно неутрално ВиК дружество в региона, а и една от малкото в света.